Umowa dzierżawy powierzchni reklamowej – Jak rozliczyć?

Umowa dzierżawy powierzchni reklamowej

Umowa dzierżawy powierzchni pod reklamę to jedna z najpopularniejszych umów zawieranych pomiędzy programami partnerskimi (sieciami afiliacyjnymi, sieciami reklamowymi), a osobami fizycznymi. Głównie ze względu na łatwość obsługi tego typu umów przez firmy płacące wydawcom (osobom fizycznym) za dzierżawę powierzchni reklamowej. W tym przypadku wszelkie kwestie związane z odprowadzaniem i naliczaniem podatku spoczywają na osobie, która jest wynajmującym, czyli na partnerze.

Umowa dzierżawy do niedawna była dosyć kontrowersyjna jeśli chodzi o rozliczanie przychodów z reklamy internetowej, gdyż urzędy skarbowe często nie uznawały jej zastosowania do tej formy reklamy. Jednak zgodnie z oświadczeniem ministra finansów (PDF) z dnia 5 września 2014 roku, właściciele stron internetowych mogą rozliczać przychody z najmu powierzchni reklamowej na stronie internetowej na podstawie umowy dzierżawy.

Jaki podatek?

Do wyboru mamy dwie opcje opodatkowania – na zasadach ogólnych oraz stawką zryczałtowaną.

Domyślnie urząd skarbowy przyjmuje, że rozliczamy się na zasadach ogólnych, czyli 18% od dochodów do wysokości 85 528 zł/rok i 32% od dochodów powyżej tej kwoty. W tej formie opodatkowania możemy odliczać koszty uzyskania przychodów (np. hosting) oraz mamy kwotę wolną od podatku (3091 zł).

Jeśli chcemy rozliczać się stawką ryczałtową w wysokości 8,5%, musimy złożyć do naszego urzędu skarbowego informację o wyborze formy opodatkowania. Musimy to zrobić do 20 stycznia roku podatkowego. Jeśli osiągnęliśmy przychód z dzierżawy już w ciągu roku podatkowego, wówczas musimy złożyć taką informację do 20 dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym osiągnęliśmy przychód.
W przypadku podatku zryczałtowanego nie możemy odliczać kosztów ani nie mamy kwoty wolnej od podatku. Mimo wszystko stawka jest dużo mniejsza.

Jak rozliczyć?

W obu przypadkach musimy samodzielnie obliczyć wysokość zaliczki na podatek dochodowy i odprowadzić ją na konto urzędu skarbowego. Zaliczkę wpłacamy do 20 dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni.

W przypadku zasad ogólnych należny podatek obliczamy według wzoru „koszty – przychody * 18%”. Zaliczkę płacimy dopiero w momencie przekroczenia kwoty wolnej od podatku (3091 zł/rok), od całej sumy przychodów, również tych od których nie zapłaciliśmy zaliczki ze względu na kwotę wolną od podatku. Musimy pamiętać, że w kwocie wolnej od podatku uwzględniamy wszystkie nasze dochody, również z umowy o pracę. Na koniec od należnego podatku odliczamy „kwotę zmniejszającą podatek” (556,02 zł/rok).
Roczne przychody z dzierżawy na zasadach ogólnych podsumowujemy na druku PIT-36 do końca kwietnia kolejnego roku.

PIT-2
Jeśli pracujemy na podstawie umowy o pracę, musimy pamiętać aby powiadomić pracodawcę o tym, że osiągamy przychody z najmu. Dzieje się tak, gdyż domyślnie to pracodawca rozlicza nam kwotę wolną od podatku (o ile złożyliśmy PIT-2). Jeśli osiągniemy dochód z najmu, kwotę tę rozliczamy samodzielnie i musimy poinformować o zmianie pracodawcę.

W przypadku stawki zryczałtowanej sprawa jest znacznie prostsza. Zarobioną sumę mnożymy przez stawkę 8,5% i wpłacamy na konto US do 20 dnia kolejnego miesiąca. W tym przypadku nie ma żadnych udziwnień i kwot wolnych od podatku.
Po upływie roku nasze dochody rozliczamy na druku PIT-28, jednak tym razem do końca stycznia.

Firma?

Musimy pamiętać, że możemy rozliczać dochody z programów partnerskich na zasadzie dzierżawy tylko pod warunkiem, że nie niosą one znamion prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli takie znamiona się znajdą, będziemy musieli zarejestrować działalność gospodarczą. Ciężko stwierdzić jakie to są znamiona i US mogą interpretować je na swój sposób, jednak w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej możemy znaleźć następujący zapis: zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa i usługowa oraz poszukiwanie, wydobywanie i rozpoznawanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Jeśli więc Twoja praca przy programach partnerskich nie nosi takich znamion, możesz śmiało korzystać z umowy dzierżawy/najmu.

Jak rozliczają się firmy? Oczywiście standardowo, na podstawie faktury. Akurat w tym przypadku firmy mają duże ułatwienie w przypadku nawiązywania współpracy z nowymi programami i sieciami.

Nie jestem księgowym dlatego proszę nie traktować moich porad jako porad podatkowych. Jeśli masz wątpliwości co do rozliczenia swoich dochodów najlepiej skontaktuj się ze specjalistą.


Podobało Ci się? Podziel się...

18 komentarzy

 1. Nie rozumiem o co chodzi z tą dzierżawą powierzchni reklamowej, czy ja komuś coś wydzierżawiam, czy jest to legalne nie będzie z tego kiedyś tego że zostane bez dachu nad głową i nie będe musiała płacić jakiś pieniędzy za coś czego nie posiadam?

  • Dzierżawa powierzchni reklamowej to normalna praktyka często wykorzystywana w afiliacji, w pełni legalna. Warto jednak skonsultować swój indywidualny przypadek z doradcą podatkowym, jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości.

 2. witam,zarejetrowalam sie w programie partnerskim m2m i comperii,w sierpniu wrzesniu i pazdzierniku dostalam rozliczenie na konto,ale nie wiedzialam ze trzeba co miesiac wplacac podatek 8.5 do 20 kazdego miesiaca,czy moge teraz zsumowac te wszystkie kwoty,i wplacic na konto us?

  • Cześć Moniko, prawdopodobnie możesz to zrobić, jednak najlepiej będzie przedzwonić do jakiegoś księgowego i dopytać. W kwestiach związanych z US lepiej zawsze potwierdzać wiedzę zdobytą w sieci.

 3. Witam. Mam takie pytanko. Chcialabym też podjąć taką pracę, mam kilka ofert. Tylko trochę sie obawiam czy to taka praca w rzeczywistości się sprawdza, czy się opłaca i czy da się zarobić trochę pieniędzy i jak jest z tym rozliczaniem podatku? Będę bardzo Pani wdzięczna za odpowiedź i wyjaśnienia 🙂 Pozdrawiam serdecznie

 4. Witam, obecnie mieszkam w innym województwie niż jestem zameldowana i chciała bym zgłosić fakt dzierżawy powierzchni reklamowej w Urzędzie Skarbowym. Moje pytanie brzmi następująco. Czy mogę pójść do Urzędu Skarbowego w województwie, w którym mieszkam bez meldunku czy muszę pojechać do województwa,w którym jestem zameldowana na stałe aby zgłosić fakt dzierżawy i złożyć pisemny wniosek?

  • Pytanie brzmi w którym urzędzie będzie się Pani rozliczać? Może to Pani oczywiście zrobić w miejscu zamieszkania (bez meldunku), wówczas to do tego urzędu powinna Pani się udać.

 5. Witam,
  zarejestrowałam się programie parterskim Uzyskałam pierwszy dochód 90 zł.Wiem ,że musz eodprowdzić podatek. Nie wiemjakie kwoty jeszcze zarobię w ciągu roku. Jednak będę próbowała to rozwnąć tzn rozleklamować ponieważ prowadzę blog. Już teraz poniosłam koszty związane z zakupem domeny i hostingu oraz wykupem reklamy. Oprócz tego uzyskuję dochód z umowy o pracy i renty łącznie 2200 netto. Jaki sposób rozliczenia byłby lepszy? I czy w ramach wynajmu powierzchni mogę odliczyć jakieś koszty i czy muszę zgłaszac pracodawcy .Byłabym wdzięczna za szybką odpowiedż bo musze podjąc decyzję o sposobie rozliczannia.
  pozdrawiam

  • Witam serdecznie,
   Tak jak może Pani przeczytać w powyższym tekście może Pani rozliczyć równiez koszty poniesione na te działania, jednak co do szczegółów i połączenia tego z wynagrodzeniem z pracy powinna Pani zasięgnąć porady specjalisty/doradcy podatkowego.

 6. Witam mam pytanie dzialalam w programie partnerskim m2m i teraz chciałabym skończyć współpracę w jaki sposób mogę w US zgłosić że już nie będę dzierzawila powierzchni reklamowej

 7. Witam,
  mam pytanie. Co w sytuacji gdzie wygenerowałem rachunek za dzierżawę powierzchni reklamowej w grudniu a przelew z tego tytułu otrzymałem w styczniu? Kiedy powinienem się rozliczyć z US do 20 stycznia czy do 20 lutego?

 8. P.Albercie, a czy można połączyć dochód z tyt. umowy o prace a dochód z tyt. dzierżawy powierzchni reklamowej rozliczany ryczałtem?
  P.S. Czy prowadzi pan może jakieś indywidualne porady? Bo mam kilka pytań i chciałbym się poradzić osoby bardziej doświadczonej.
  Pozdrawiam ^^

  • Może Pan otrzymywać przychody z różnych źródeł, nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Różnić się będą jedynie formą rozliczeń. Niestety co do dokładnej formy rozliczeń najlepiej skontaktować się z księgowym lub doradcą podatkowym.

 9. Czy jeśli zarejestrowałam się w programie m2m to razu została zawarta umowa o dzierżawie powierzchni reklamowej. Po godzinie usunęłam konto i umowa została zerwana. Nie pobrałam żadnego wynagrodzenia. Czy muszę gdzieś zgłaszać te umowę?

  • Nie musi Pani nigdzie tego zgłaszać.

 10. Witam. Zarobiłem w Money2Money 750zł w październiku 2019 i je wypłaciłem na swoje konto bankowe. Jednak nie zgłaszałem nic nigdzie, ani nie rozliczałem się. Czy powinienem się rozliczyć? Wyczytałem, że 3091 zł jest wolne od podatku, czy to oznacza, że nie muszę się z tego rozliczyć?

 11. Witam, jestem bezrobotny, więc nie mam innego źródła dochodu. Chcę wstawić na swoją stronę taki program partnerski (afiliacja).
  Czy dobrze rozumiem?
  1. Wpadam w progi podatkowe 18/32% (nie zależy mi na ryczałcie)
  2. Jeśli co miesiąc zarobię np. 500 zł, to muszę odprowadzić składkę dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku 3091 zł? 1 raz w roku czy co miesiąc, a potem w rozliczeniu rocznym PIT zostanie mi to zwrócone? Nie rozumiem też zdania „Zaliczkę płacimy dopiero w momencie przekroczenia kwoty wolnej od podatku (3091 zł/rok), od całej sumy przychodów, również tych od których nie zapłaciliśmy zaliczki ze względu na kwotę wolną od podatku.” To znaczy, że jeśli zarobię 3092zł, to muszę zapłacić 18% od całości, a nie od złotówki ponad kwotę zwolnioną?

  dziękuję za odpowiedź

 12. Czy z Dzierżawa powierzchni reklamowej należy odliczać zaliczkę na podatek dochodowy za każdy miesiąc w którym uzyskało się przychód?
  Czy można rozliczyć się raz uwzględniając w rozliczeniu rocznym pit 36 w rubryce dochody inne.

Dodaj opinię

Twój email nie będzie opublikowany.

Możesz użyć HTML'a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*