Skanery – zbędne gadżety czy użyteczne urządzenia?

skanery

Artykuł sponsorowany

Skaner to w dzisiejszych czasach, słowo znane chyba każdemu. Wielu osobom kojarzy się jednak nie z nowoczesnym urządzeniem, ale raczej z czymś mało praktycznym. Bowiem kiedyś skanery miało wiele osób, ale praktycznie korzystało się z nich sporadycznie. Jednak skanery przetrwały próbę czasu i dziś nadal są ważnym rodzajem urządzeń peryferyjnych komputerów PC. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że obecnie są nawet częściej używane niż kiedyś. Dlaczego zatem warto w dzisiejszych czasach posiadać skaner w swoim domu? 

  1. Skanery – czym są? 
  2. Skanery a rozwój oprogramowania. 
  3. Skanery a digitalizacja. 

Skanery – czym są? 

Warto na samym początku ustalić czym w ogóle są skanery. W dużym uproszczeniu to urządzenia, które dają możliwość przeniesienia ogólnie rozumianego obrazu do postaci cyfrowej. Oznacza to, że ich zadanie polega w głównej mierze na przeniesieniu obrazu lub tekstu z kartki papieru do pamięci komputera w formie pliku, dzięki czemu później plik ten można wielokrotnie otwierać a nawet edytować. Skanery mogą mieć wiele rodzajów. Od tak zwanych skanerów płaskich, przeznaczonych do użytku stacjonarnego, po skanery ręczne, które można przenosić i użytkować właściwie w każdym miejscu. Wyróżnić możemy także skanery profesjonalne, przeznaczone na przykład do fotografii albo do skanowania setek   dokumentów w jak najkrótszym czasie.  

Skanery a rozwój oprogramowania

Jednym z powodów, dla którego w dzisiejszych czasach warto posiadać skaner jest duży rozwój oprogramowania, w stosunku do tego co było kilka lub kilkadziesiąt lat temu. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż obecnie skanowanie dokumentu nie daje nam jedynie jego elektronicznej wersji w formacie graficznym. Dzisiejsze oprogramowanie skanerów a także programy użytkowe dają możliwość nawet edytowania zeskanowanego tekstu. Zatem używając dobrej klasy, ale jednak “domowego” skanera, możemy uzyskać elektroniczną wersję tekstu w edytowalnym formacie. Innymi słowy nie musimy przepisywać potrzebnego nam tekstu, którego chcemy użyć – wystarczy go zeskanować. Podobnie sprawa ma się ze zdjęciami. Obecnie skanery potrafią przesłać do komputera obraz w bardzo dużej rozdzielczości, co przekłada się na niesamowitą jakość fotografii czy innych grafik.     

Skanery a digitalizacja

Powszechna digitalizacja to chyba jeden z ważniejszych powodów, dla których dzisiaj skanery przeżywają drugą młodość. I nie mówimy tutaj tylko o skanerach w firmach czy placówkach państwowych. Każdy z nas może a nawet powinien zrobić sobie elektroniczną kopie ważnych dla siebie dokumentów, dzięki czemu zawsze będzie miał je przy sobie. To szczególnie praktyczne w sytuacji wyjazdów zagranicznych i może pomóc nam w wielu losowych sytuacjach. Oczywiście musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu takich skanów. Nie zapominajmy też, że skaner w połączeniu z drukarką daje nam możliwość posiadania w domu całkiem niezłej kserokopiarki, co także jest bardzo praktyczne.  

Widać więc chyba jasno, że skaner to w żadnym razie nie przeżytek czy zbędny gadżet. Warto mieć to urządzenie w swoim domu, tym bardziej, że skanery nie są drogie. Najlepsze ceny i największy wybór skanerów znajdziemy w sklepie internetowym morele.net, a dokładnie na stronie https://www.morele.net/kategoria/skanery-579/.  


Podobało Ci się? Podziel się...

Dodaj opinię

Twój email nie będzie opublikowany.

Możesz użyć HTML'a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*