Opinie w internecie – jak czytać opinie o firmach i usługach w sieci?

opinie

Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega współpraca z daną firmą? A może nie masz pewności co do jakości jej produktów czy usług? Wtedy z pomocą przychodzą opinie w internecie. Tylko gdzie ich szukać i jak je czytać, aby mieć pewność, że nie wprowadzą cię w błąd?

Gdzie szukać opinii o firmach, usługach?

Dwa najpopularniejsze miejsca, jeśli chodzi o opinie w internecie, to wizytówka Google Moja Firma, a także recenzje na Facebooku. Tam klienci często wystawiają swoją ocenę, nierzadko będąc zachęconym przez samą firmę – dotyczy to tak naprawdę każdej branży. Innymi, uniwersalnymi miejscami są fora internetowe, a także serwisy, które służą wyłącznie wyrażaniu opinii, jak opineo.pl.

Każda branża ma też swoje specyficzne miejsce w sieci. I tak recenzje restauracji, kawiarni, barów znajdziesz na Trip Advisor, natomiast informacji o konkretnych pensjonatach, hotelach szukaj na booking.com. Opinie o agencjach SEO, te pozytywne, opisuje wpis na blogu Bizzit, gdzie zebranych jest aż 50 agencji – takie zbiorcze zestawienia to prawdziwe kompendium wiedzy.

Znalazłeś opinie i… co dalej? Czy im wierzyć?

Kiedy nie ufać opiniom w internecie?

Z opiniami w internecie jest taki problem, że często bywają opłacane przez same zainteresowane firmy lub ich konkurencję. I tak mogą być albo skrajnie pozytywne, albo skrajnie negatywne. W przypadku Facebooka czy wizytówki Google Moja Firma istnieje też możliwość pozostawienia samej oceny, bez żadnego komentarza. I tak internetowe „trolle” mogą dawać jedną gwiazdkę, zaniżając tym samym średnią.

Czyli, kiedy tak naprawdę nie powinieneś zaufać opiniom w internecie? Kiedy są zbyt enigmatyczne (np. „Jedzenie super”, „X to profesjonaliści”), krótkie, a także, gdy czytając je, masz wrażenie, że są nienaturalne. Trzeba mieć też na uwadze, że klienci chętniej wystawiają opinie wtedy, gdy są… niezadowoleni, działają pod wpływem emocji. W takich sytuacjach jednak często dokładnie opisują, co im się nie podobało, więc powinno udać ci wyciągnąć z tego jakieś wnioski.

Uważaj też na sytuacje, w których opinii o danej firmie, usługach jest niewiele. Oczywiście, może zdarzyć się tak, że natrafiłeś na nową markę, ale jeśli działa już na rynku kilka lat, to albo nie można o niej nic ciekawego napisać, albo skrzętnie moderuje wszystkie komentarze.

Jak czytać opinie w sieci?

Sprawdzając firmę na podstawie opinii w sieci, dobrze jest mieć reprezentatywną próbkę porównawczą. Co to oznacza? Szukaj jak najwięcej ocen, komentarzy w kilku miejscach. Najbardziej wartościowe będę te, które są rozbudowane, klienci argumentują swoją ocenę, zarówno tę negatywną, jak i pozytywną. I pamiętaj, że to, co dla jednych jest wadą, dla innych może być zaletą.

W tych opiniach szukaj schematu. Dlaczego? Ponieważ prawdopodobnie właśnie w tym aspekcie specjalizuje się firma. Przykładowo, klienci chwalą sobie kontakt, a także jakość content marketingu w agencji SEO, dzięki czemu ty wiesz, że właśnie w tym jest dobra. Jednocześnie może zwracają uwagę na to, że raporty prac są niejasne, co może spowodować, że wybierzesz inną agencję. Inny, klasyczny przykład: restauracja. Oceny jedzenia są zachwycające, ale już np. powtarza się negatywna ocena jednego, konkretnego kelnera.

Podsumowując, szukaj argumentów i schematów, to klucz do efektywnego czytania opinii w internecie. Dzięki temu będziesz mógł lepiej wybrać firmę nie tylko od marketingu. Opinie w internecie pozwalają na wyrobienie sobie swojego zdania na podstawie doświadczeń innych. Dzięki nim możesz uniknąć błędów, które popełnili wcześniej inni.


Podobało Ci się? Podziel się...

Dodaj opinię

Twój email nie będzie opublikowany.

Możesz użyć HTML'a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*