Opinie w internecie – jak czytać opinie o firmach i usługach w sieci?

opinie

Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega współpraca z daną firmą? A może nie masz pewności co do jakości jej produktów czy usług? Wtedy z pomocą przychodzą opinie w internecie. Tylko gdzie ich szukać i jak je czytać, aby mieć pewność, że nie wprowadzą cię w błąd?

Gdzie szukać opinii o firmach, usługach?

Dwa najpopularniejsze miejsca, jeśli chodzi o opinie w internecie, to wizytówka Google Moja Firma, a także recenzje na Facebooku. Tam klienci często wystawiają swoją ocenę, nierzadko będąc zachęconym przez samą firmę – dotyczy to tak naprawdę każdej branży. Innymi, uniwersalnymi miejscami są fora internetowe, a także serwisy, które służą wyłącznie wyrażaniu opinii, jak opineo.pl.

Każda branża ma też swoje specyficzne miejsce w sieci. I tak recenzje restauracji, kawiarni, barów znajdziesz na Trip Advisor, natomiast informacji o konkretnych pensjonatach, hotelach szukaj na booking.com. Opinie o agencjach SEO, te pozytywne, opisuje wpis na blogu Bizzit, gdzie zebranych jest aż 50 agencji – takie zbiorcze zestawienia to prawdziwe kompendium wiedzy.

Znalazłeś opinie i… co dalej? Czy im wierzyć?

Kiedy nie ufać opiniom w internecie?

Z opiniami w internecie jest taki problem, że często bywają opłacane przez same zainteresowane firmy lub ich konkurencję. I tak mogą być albo skrajnie pozytywne, albo skrajnie negatywne. W przypadku Facebooka czy wizytówki Google Moja Firma istnieje też możliwość pozostawienia samej oceny, bez żadnego komentarza. I tak internetowe „trolle” mogą dawać jedną gwiazdkę, zaniżając tym samym średnią.

Czyli, kiedy tak naprawdę nie powinieneś zaufać opiniom w internecie? Kiedy są zbyt enigmatyczne (np. „Jedzenie super”, „X to profesjonaliści”), krótkie, a także, gdy czytając je, masz wrażenie, że są nienaturalne. Trzeba mieć też na uwadze, że klienci chętniej wystawiają opinie wtedy, gdy są… niezadowoleni, działają pod wpływem emocji. W takich sytuacjach jednak często dokładnie opisują, co im się nie podobało, więc powinno udać ci wyciągnąć z tego jakieś wnioski.

Uważaj też na sytuacje, w których opinii o danej firmie, usługach jest niewiele. Oczywiście, może zdarzyć się tak, że natrafiłeś na nową markę, ale jeśli działa już na rynku kilka lat, to albo nie można o niej nic ciekawego napisać, albo skrzętnie moderuje wszystkie komentarze.

Jak czytać opinie w sieci?

Sprawdzając firmę na podstawie opinii w sieci, dobrze jest mieć reprezentatywną próbkę porównawczą. Co to oznacza? Szukaj jak najwięcej ocen, komentarzy w kilku miejscach. Najbardziej wartościowe będę te, które są rozbudowane, klienci argumentują swoją ocenę, zarówno tę negatywną, jak i pozytywną. I pamiętaj, że to, co dla jednych jest wadą, dla innych może być zaletą.

W tych opiniach szukaj schematu. Dlaczego? Ponieważ prawdopodobnie właśnie w tym aspekcie specjalizuje się firma. Przykładowo, klienci chwalą sobie kontakt, a także jakość content marketingu w agencji SEO, dzięki czemu ty wiesz, że właśnie w tym jest dobra. Jednocześnie może zwracają uwagę na to, że raporty prac są niejasne, co może spowodować, że wybierzesz inną agencję. Inny, klasyczny przykład: restauracja. Oceny jedzenia są zachwycające, ale już np. powtarza się negatywna ocena jednego, konkretnego kelnera.

Podsumowując, szukaj argumentów i schematów, to klucz do efektywnego czytania opinii w internecie. Dzięki temu będziesz mógł lepiej wybrać firmę nie tylko od marketingu. Opinie w internecie pozwalają na wyrobienie sobie swojego zdania na podstawie doświadczeń innych. Dzięki nim możesz uniknąć błędów, które popełnili wcześniej inni.


Podobało Ci się? Podziel się...

1 Opinia

  1. Profil w Google i na Facebooku to dobre źródła informacji. Ciężko tam manipulować opiniami, więc możemy zobaczyć jaki poziom reprezentuje dana firma.

Dodaj opinię

Twój email nie będzie opublikowany.

Możesz użyć HTML'a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*