Własna firma i najczęstsze błędy, które warto znać

błędy w firmie

Własna firma to marzenie wielu osób, które mają dość pracy na etacie, zmagania się z zasadami panującymi w korporacji, ulegania szefom, którzy nie zawsze są kompetentni. To marzenie jest bardzo realne w dzisiejszych czasach, bo do założenia firmy wystarczy jeden dokument i wpis do CEIDG. Niestety, teoria nie idzie w parze z praktyką, a młodzi marzyciele bardzo szybko się przekonują, że firma to szereg obowiązków, przeszkód i błędów, które bardzo łatwo popełnić, a zdecydowanie trudniej naprawić.

W dzisiejszym wpisie przedstawiamy najczęściej popełniane błędy. Dotykamy spraw, które wydają się być wciąż powtarzanymi mitami, a przyszłym przedsiębiorcom wyrządzają sporo krzywdy.

Brak planu – podstawowego i awaryjnego

Plan działania jest bardzo ważny. Można zacząć działać od zera, mając jedynie produkt lub usługę, ale bez jakiegokolwiek planu, przemyślenia, w którym kierunku należy iść i jak szukać klientów, nie da się liczyć na sensowny rozwój firmy.

Plan podstawowy jest niezwykle ważny. Podstawowy, czyli ten, w którym zawarte zostały wszystkie elementy biznesowe niezbędne do założenia i prowadzenia firmy. Do tego warto mieć plan awaryjny, bo nie zawsze to, co wygląda fajnie na papierze, na rynku znajduje swoje odzwierciedlenie.

Brak poduszki finansowej

Komfort finansowy to kolejny ważny element. Chodzi o tak zwaną poduszkę finansową, która pozwoli przetrwać przynajmniej kilka pierwszych miesięcy (lub dłużej), zanim biznes stanie się dochodowy. Wielu przedsiębiorców ma złudne wrażenie, że zaczną zarabiać bardzo szybko, w pierwszym miesiącu prowadzenia działalności.

Wysokość poduszki finansowej dla każdego będzie inna. Jednemu wystarczy kilka tysięcy, inny będzie potrzebował nawet kilkudziesięciu, bo każdy biznes ma odmienne potrzeby i wiąże się ze skrajnie różną objętością kosztów. O tym, jak ważne są finanse w przedsiębiorstwie można przeczytać na stronie AdrianKolodziej.pl/blog.

Przesadna samodzielność

Samodzielnie prowadzona księgowość, wynajęte biuro, przygotowany plan marketingowy, działania nad usługą i produktem. W biznesie jest mnóstwo elementów, którymi trzeba się zająć, a to oznacza nie tylko koszty finansowe, ale i czas. Wiadomo, że początkujący przedsiębiorca najczęściej nie ma ze sobą nieograniczonego budżetu, więc próbuje wszystkiego dopilnować samodzielnie.

To droga donikąd. Doba jest zbyt krótka, by ze wszystkim sobie poradzić, a fachowa pomoc, chociażby w zakresie księgowości, jest na wagę złota. Nie można być specjalistą od wszystkiego. Zmęczenie, brak czasu i pożądanych wyników przekładają się na kolejne błędy, które potrafią słono kosztować.

Ci, którzy mają już za sobą pierwsze miesiące, a nawet lata prowadzenia działalności, już wiedzą, jak wiele mitów istnieje w tym temacie, a także, jak wiele błędów popełnia się na początku. Szukanie fachowej pomocy, wśród ekspertów i specjalistycznych blogów, to jedna z dróg do uzyskania niezbędnej wiedzy i sensownych porad biznesowych. Warto korzystać ze wskazówek tych, którzy mogą się pochwalić doświadczeniem w biznesie, niezależnie od branży.


Podobało Ci się? Podziel się...

Dodaj opinię

Twój email nie będzie opublikowany.

Możesz użyć HTML'a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*