Serwery VPS – kiedy niezbędne i jak je wybrać?

Serwery VPS – kiedy niezbędne i jak je wybrać?

Zazwyczaj pierwszą usługą serwerową, z jakiej korzysta webmaster, jest serwer współdzielony. Kolejna usługa, biorąc pod uwagę parametry i możliwości, to serwer VPS. Największe możliwości dają zaś serwery dedykowane, które jednocześnie są dosyć drogie. Rozwiązaniem optymalnym, również pod sklepy internetowe, wydaje się wspomniany serwer VPS. Kiedy właściwie jest on niezbędny i na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

VPS – czyli tak naprawdę co?

VPS to po rozwinięciu skrótu Virtual Private Server. Kluczowe jest tutaj określenie „wirtualny serwer” – w praktyce przy tej usłudze serwer dedykowany dzielony jest na mniejsze części i tak powstają serwery wirtualne. Każdy z użytkowników ma do dyspozycji pewną część zasobów, ale jest ich zdecydowanie więcej niż w przypadku serwera dzielonego. Oczywiście mając do dyspozycji serwer dedykowany, korzystamy ze wszystkich zasobów konkretnej maszyny, ale jednocześnie ponosimy zdecydowanie wyższe koszty niż przy serwerach VPS. Kolejna istotna różnica to kwestia IP. W przypadku serwera współdzielonego wszyscy jego użytkownicy korzystają z tego samego IP. Zatem jeśli tylko jeden użytkownik dopuści się działań spamerskich, to może się okazać, że wszystkie domeny znajdujące się na tym serwerze trafią na blacklistę. Tym samym mogą się pojawić duże problemy z dochodzeniem korespondencji do adresatów. Serwer współdzielony to również możliwe problemy z usługą wynikające z tego, że inni użytkownicy przekraczają przydzielone zasoby. Najprościej można więc powiedzieć, że im mniej użytkowników serwera, tym lepiej dla nas.

Rodzaje serwerów wirtualnych

Serwery VPS powstają w procesie wirtualizacji. I tutaj w zależności od jej rodzaju mamy inne możliwości. Dwa zasadnicze typy wirtualizacji to:

  • Parawirtualizacja – wszystkie serwery VPS pracują na podstawie elementów jądra wspólnych z systemem bazowym – nie mamy możliwości modyfikowania tego jądra. Warto dodać, że jeśli systemem bazowym jest np. Linux, to nie będziemy mieli możliwości korzystania na swoim serwerze wirtualnym z Windowsa czy Free BSD.
  • Pełna wirtualizacja – w tym przypadku na serwerze możemy uruchomić dowolny system operacyjny. Współdzielone są w tym przypadku wyłącznie zasoby sprzętowe.

Różnice w cenach tych dwóch typów serwerów są znaczące. Przeciętny serwer z pełną wirtualizacją może być trzykrotnie droższy niż serwer z parawirtualizacją i jednocześnie 10 razy droższy niż konto na serwerze współdzielonym o średnich parametrach. Zatem na pełną wirtualizację warto decydować się dopiero wtedy, gdy faktycznie chcemy mieć dowolność w zakresie instalowanego systemu, tzn. jest nam to potrzebne.

Kiedy serwer VPS jest niezbędny?

Jeśli nasze konto na serwerze współdzielonym przekracza przydzielone nam zasoby, a korzystamy już z usługi o najwyższych parametrach, to sygnał, że powinniśmy wziąć pod uwagę serwer VPS. VPS będzie niezbędny również:

  • w przypadku sklepu internetowego;
  • dla serwisu internetowego, który generuje bardzo dużą liczbę odwiedzin dziennie;
  • pod serwer poczty;
  • dla graczy – pod serwer gier;
  • w przypadku tworzenia oprogramowania;
  • w celu nauki administrowania serwerem.

Serwery VPS – jakie parametry są istotne?

Wybierając serwer VPS, musimy brać pod uwagę kilka parametrów, które powinny być podane w ofercie danej firmy. Za przykład weźmy serwery VPS w AZ.pl, jednej z bardziej znanych firm w branży, posiadającej szybką wyszukiwarkę domen. W ofercie – jak niżej – widzimy trzy „pakiety”:

pakiety

Wśród parametrów mamy wymienione:

  • rdzenie procesora – w najdroższym pakiecie dwa,
  • pamięć RAM – od 2 GB do 16 GB,
  • pojemność – od 50 do 150 GB,
  • transfer – w każdym przypadku bez limitu.

Jeśli wejdziemy w szczegóły, to dowiemy się m.in., że istnieje możliwość wyboru systemu operacyjnego w każdym pakiecie – może to być Debian, CentOS albo Ubuntu. Jak widać, cena jest uzależniona głównie od kluczowych parametrów, takich jak rdzenie procesora, pamięć RAM i pojemność.

Serwer VPS krokiem ku lepszemu

Jeśli rzeczywiście serwer VPS jest nam potrzebny, to zdecydowanie warto skorzystać z takiej usługi. Pamiętajmy jednak o takim dopasowaniu parametrów, aby nie były one ani zbyt niskie, ani zbyt wysokie. Bo po co płacić za zasoby, których nie wykorzystamy?


Podobało Ci się? Podziel się...

Dodaj opinię

Twój email nie będzie opublikowany.

Możesz użyć HTML'a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*