Serwer dedykowany czy serwer VPS?

vps czy hosting

Aby dokonać wyboru między serwerem dedykowanym, a serwerem VPS trzeba poznać ich cechy charakterystyczne i rodzaje zastosowań. Rynek usług hostingowych jest dość stabilny, dlatego też rozwiązanie, na które zdecydujesz się teraz, może służyć ci przez wiele lat. Jak dokonać najlepszego wyboru w tym zakresie?

Serwer VPS

Serwer VPS to wirtualny serwer dedykowany. Jego najważniejszą cechą charakterystyczną jest stabilność. Serwery tego typu są bardziej wydajne i świetnie sprawdza się w momencie dużego ruchu na stronie. Jest to serwer wirtualny, który w zasadzie działa na podobnej zasadzie jak serwer dedykowany. I chociaż jest to serwer współdzielony, to jednak zasada użytkowania jest trochę inna. Każda strona ma własny, prywatny serwer wirtualny, do którego dostęp ma każdy indywidualnie.

Zastosowań takiego serwera jest bardzo dużo. Przede wszystkim ważne jest to, że jest konfigurowalny, a możliwości konfiguracji jest bardzo wiele. Można zatem idealnie dopasować je do swoich potrzeb. Co więcej, atrakcyjna na tle innych usług hostingowych jest także cena. Warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem.

Zastosowanie serwera VPS

Serwer VPS jest bardzo prosty w obsłudze. Dlatego decydują się na niego zarówno osoby, które mają doświadczenie, jak i początkujący użytkownicy domen. Co więcej, jest idealny zarówno do prywatnych stron, jak i dla stron firmowych, o dużej objętości, przyciągających wiele osób i użytkowników. Serwer VPS może rozwijać się wraz z twoją firmą. Na początek będziesz potrzebował mniej RAM i dodatkowych usług, z czasem, gdy będziesz potrzebował ich więcej, możesz je rozszerzyć.

Serwer VPS można używać do wielu rozwiązań. Fantastycznie sprawdza się jako hosting WWW, monitoring usług, umożliwia tworzenie serwerów głosowych i DNS, można używać go jako backup danych. Z serwera VPS możesz skorzystać na wielu stronach. Warto przyjrzeć się na przykład ofercie https://www.sprintdatacenter.pl/, firma pozwala na dobór opcji i możliwości każdego serwera.

Serwer dedykowany

Serwer dedykowany jest prywatnym serwerem stacjonarnym. Może być idealnie dopasowany do twoich potrzeb i wymagań twojej strony. To jedno z najbardziej kosztownych opcji w tym zakresie. Serwer dedykowany jest znacznie bardziej wydajny niż standardowy serwer współdzielony, jego największą zaletą jest to, że możesz wybrać wszystkie parametry. Dobór sprzętu i systemu operacyjnego jest w tym wypadku zależny od twojej decyzji, możesz więc idealnie dobrać go do swoich wymagań.

To bardziej zaawansowane rozwiązanie. Jest to prywatny serwer, który potrzebuje obsługi informatycznej na wyższym poziomie. Jest to idealna opcja dla firm o dużym zasięgu, które przede wszystkim pracują poprzez sieć i potrzebują serwera obsługującego ich platformy potrzebne do pracy. Ponadto serwer dedykowany powinien obsługiwać  strony, które generują duży ruch i przyciągają bardzo wiele różnych użytkowników.

Serwer dedykowany czy serwer VPS?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – w zasadzie wszystko zależy od twoich potrzeb. Serwer VPS jest łatwiejszy w obsłudze i zdecydowanie bardziej nadaje się do prywatnych stron, witryn małych firm i tym podobne. Serwer dedykowany to zdecydowanie bardziej zaawansowane rozwiązanie, wymagające wiedzy w czasie obsługi.

Dodatkową zaletą serwerów VPS jest to, że są zdecydowanie bardziej konfigurowalne. Możesz zmieniać ich ustawienia w trakcie użytkowania i to w bardzo prosty sposób. W przypadku serwerów dedykowanych nie jest to już takie proste. Serwery VPS są świetnym rozwiązaniem dla początkujących firm, które dopiero planują prężny rozwój.


Podobało Ci się? Podziel się...

Dodaj opinię

Twój email nie będzie opublikowany.

Możesz użyć HTML'a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*