Granfluencerzy – starsze pokolenia gwiazdami Instagrama

granfluencer

Każdy z nas prędzej czy później zetknął się z takim pojęciem jak Influencer. Powstała ich nowa grupa. Coraz więcej rozgłosu zdobywają tzw. granfluencerzy. Pokolenie naszych dziadków podbija Internet.

Już jakiś czas temu marki produktowe dostrzegły potencjał w użytkownikach i możliwość wykorzystania ich jako ambasadorów produktów. Grupa jest dość rozbudowana i wewnętrznie zróżnicowania. Istnieją chociażby fake influencerzy. Chyba w większości przypadków, jeśli ktoś zapyta nas o wiek potencjalnego influencera, to odpowiemy, że jest to raczej osoba młoda, czy też w średnim wieku. Okazuje się, że nic bardziej mylnego.

Wbrew stereotypom, wbrew skojarzeniom

Ciężko powiedzieć wprost, o co mi dokładnie chodzi. Ale na pewno każdy z was ma w głowie jakiś stereotypowy look swojej babci, czy swojego dziadka. Dla niektórych może to być beret, podomka, chustka. Są też memy, masa memów, umacniających pewne stereotypy.

O ludziach starszych nie myślimy raczej w kategoriach baaardzo aktywnych użytkowników Internetu, a przynajmniej nie w pierwszej kolejności.

Podobny obraz

Panuje w gruncie rzeczy swego rodzaju przekonanie, że media społecznościowe przeznaczone są tylko dla młodszych pokoleń i to właśnie one się w nich odnajdują, a wręcz żyją mediami społecznościowymi.

Tymczasem okazuje się, że tkwimy w błędzie. Wyłoniła się bowiem czeluści Internetu nowa grupa, nowy typ influencerów – granfluencerów.

Według BBC:

 są to stylowe babcie i dziadkowie lub po prostu osoby starsze, które stały się liderami opinii w internecie.

Koniec młodości, to nie koniec życia

Często okazuje się nawet, że posługują się social mediami lepiej niż ludzie młodzi.

W social mediach, szczególnie na Instagramie istnieje duża grupa dojrzałych twórców. Kolory, własny styl, dystans do siebie i świata, odwaga, humor – tak w kilku słowach można opisać ich profile.

Pomagają innym w zwalczeniu stereotypów, pokazują, że życie ludzi chociażby po 70-tce, to nie kapcie, siatka leków, podglądanie sąsiadów i oglądanie po raz setny tej samej telenoweli.

Jakiś czas temu BBC przedstawiło swój przewodnik po kilku przykładach „granfluencingu”.

Kilka przykładów najbarwniejszych kont seniorów

@baddiewinkle

BBY Winkle skończy 91 lat!

Profil Helen Ruth Elam van Winkle z Kentucky obserwuje aż 3,8 miliona użytkowników.

Zaczęło się od opublikowania jej stylizacji w Internecie przez wnuczkę. Swoją sławę zdobyła pięć lat temu, gdy wnuczka opublikowała zdjęcie jej stylizacji w internecie.

Opisując krótko: kreacje kolorowe, neonowe odważne. Kobieta posiada nawet własną kolekcję kosmetyków, które powstały przy współpracy z marką incrediblecosmetics.

@irisapfel

Profil Iris Apfell (97 lat) obserwuje 1,2 miliona osób. Na jej koncie bizneswoman i projektantki mody z Nowego Jorku znajdziemy kilkaset postów, także w formie wideo.

Jej motto: Więcej znaczy więcej, mniej to nuda.

@moonlin0106

Moon Lin to 91-letnia gwiazda Internetu, pochodząca z Tajwanu. Jej stylizacje wyglądają tak, jakby właśnie wróciła z robienia tricków na desce w skateparku. Albo była jedną z dziewczyn które poruszają się o każdej porze po mieście. Krótko powiem, Moon Lin stawia na streetwear.

Prezentuje marki takie jak Supreme, Adidas, Nike, Converse czy Anti Social Social Club.

@iconnacidental

Lyn Slate to nowojorska profesor, modelka i influencerka kulturalna. Ma 66 lat, prowadzi bloga na temat mody. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 662 tysiące osób. 

@lilihayes

Lili Hayes to matka komika Kevina Haysa. Podobnie jak syn ma dużo poczucia humoru i dystansu do sienie. Profil 71-latki obserwuje już 114 tysięcy osób

@magdalife

76-letnia Magda Llohis de Gutierrez to hiszpańska artystka. 

Twierdzi, że : wiek jest tylko iluzją.  

Cytaty, barwne zdjęcia – to znajdziemy na je profilu, który obserwuje 20 tysięcy użytkowników.

@kimiko_nishimoto

Kimiko Nishimoto w wieku 72 lat nauczyła się korzystać z aparatów cyfrowych i postanowiła zająć się fotografią. Obecnie ma 90-lat i funkcjonowanie w Internecie idzie jej świetnie.

@irvinrandle

Granfluencerami zostają również mężczyźni.
Irivin Randle –  to model, stylista, pedagog, jest influencerem, pochodzi z Teksasu.
Ma swój kanał na YouTube – 
#MrStealYourGrandma. Obecnie aktywnie korzysta z Instagrama.  Jego profil obserwuje ponad 256 tysięcy użytkowników.

@dinneranddance

Lance to londyński sprzedawca owoców. Jego streetwearowe stylizacje przyniosły mu dużą popularność. Zaczęło się od tego, że do sieci trafiły jego zdjęcia, na których ubrany był w produkty marki Supreme. Ma ponad 52 tysiące obserwatorów na Instagramie.

Nieogarniona potęga Internetu i człowieka

Tak niewiele wiemy o sobie, a co dopiero o innych ludziach. Jak pokazują przykłady, nigdy nie jest za późno by zrobić coś nowego, wystarczy tylko chcieć. Kreatywność nie kończy się po 30 -stce. Nie zawsze też musimy liczyć na kogoś, jeśli szukamy pracy. W każdym wielu potrafimy myśleć nietuzinkowo, zarażać optymizmem i niecodziennymi pomysłami.


Podobało Ci się? Podziel się...

Dodaj opinię

Twój email nie będzie opublikowany.

Możesz użyć HTML'a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*