Najlepszy partner eBay skazany na 5 miesięcy za oszustwo

ebay - logo

Shawn Hogan, najlepiej zarabiający partner afiliacyjny portalu eBay, został skazany na 5 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz $25 000 grzywny za oszustwo internetowe. News co prawda nieco przedawniony, bo wyrok zapadł 2 maja 2014 roku. Jednak na tyle ciekawy i istotny, że warto o nim napisać nawet teraz.

Ślady prowadzą do 2006 roku, kiedy FBI zaczęło śledzić Hogan’a i Brian’a Dunning’a (2 na liście najlepszy partnerów eBay) pod zarzutami łamania regulaminu programu afiliacyjnego eBay. Przekręt polegał na tym, że Hogan i Dunning stworzyli widgety, które umieszczały afiliacyjne pliki cookies na komputerach użytkowników. Jako że widgety były bardzo popularne, obaj panowie zarobili w ten sposób pokaźne sumy. Według dokumentów sądowych Hogan otrzymał $28 milionów prowizji od portalu eBay.

Wspólnicy stwierdzili, że eBay wiedział o upychaniu ciasteczek, jednak nie był w stanie tego udowodnić.

Obaj partnerzy przyznali się do winy. Sam proceder przygotowujący organy ścigania do rozprawy trwał 7 lat. W końcu Hogan przyznał się do zarzucanych mu czynów. Na jednym z forów internetowych stwierdził, że koszty obrony wyniosą prawdopodobnie kilka milionów, a sam proces potrwa przynajmniej 5 lat. Dlatego woli mieć wszystko jak najszybciej za sobą.

Jak widać opłacało się przyznać. $25 00 grzywny to niedużo w porównaniu z $28 mln przychodu.


Podobało Ci się? Podziel się...

Dodaj opinię

Twój email nie będzie opublikowany.

Możesz użyć HTML'a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*