Zmęczyło nas życie w trybie online

Zmęczyło nas życie w trybie online

Kaspersky Lab przeprowadziło badanie, w którym 39 % badanych przyznało, że uważa przeglądanie portali społecznościowych za stratę czasu i czynność z której spokojnie mogliby zrezygnować.

Współczesny użytkownik mediów społecznościowych jest niezwykle samokrytyczny i doskonale zdaje sobie sprawę, że traci swój cenny czas odświeżając konto na Facebooku czy Instagramie. I choć niemalże 40 procent użytkowników portali społecznościowych w badaniu Kaspersky Lab deklaruje chęć porzucenia ich na dobre, ostatecznie jednak wstrzymuje się przed zaniechaniem tej czynności. Wynika to z obawy przed utratą kontaktu ze znajomymi oraz dostępu do swoich wspomnień zapisanych w świecie online.

Jeszcze inne badania pokazują, że obecnie większość użytkowników urządzeń mobilnych traktuje je jako swoistą bazę danych – swoją zewnętrzną pamięć. Te same osoby przyznają, że mają odruchowy nawyk sprawdzania swojego telefonu, by przypadkiem nie pominąć nowej wiadomości na czacie bądź jakiejkolwiek aktualizacji czyjegoś statusu.

Pozytywną uwagą zaobserwowaną w trakcie badania jest fakt, że użytkownicy najczęściej są świadomi swego uzależnienia, co więcej – wykazują w stosunku do siebie bardzo wysoki poziom samokrytyki. Aż 78% z nich przyznało, że rozważało już całkowitą rezygnację z social media. Co ich jednak przed tym powstrzymuje? Obawa przed utratą kontaktu ze znajomymi (62%), bądź swoich cyfrowych wspomnień, zapisanych w social media w postaci zdjęć czy filmów (21%). Wykształciliśmy sobie życie w trybie online, nie tak łatwo z powrotem przenieść się tylko do tego off.

Rozwiązanie?

Jewgienij Czerszniew, dyrektor działu ds. social media w Kaspersky Lab wyznaje:

Portale społecznościowe mogą dawać korzyści lub stanowić zagrożenie. Jeśli dają korzyści – wszystko jest w porządku. Uważamy, że każdy ma prawo swobodnie decydować o tym, z jakiej platformy chce korzystać, a jaką opuścić. Prawdziwa wolność cyfrowa nie polega na konieczności czynienia wyrzeczeń. Chcemy, aby ludzie odzyskali poczucie kontroli, mogąc zawsze posiadać zaszyfrowaną kopię wszystkich swoich cyfrowych wspomnień – mówi Jewgienij Czereszniew, dyrektor działu odpowiedzialnego za media społecznościowe w Kaspersky Lab. 

Poprzez FFForget chcemy oferować rozwiązanie, które sprawia, że ludzie nie obawiają się utraty wspomnień na skutek uszkodzenia konta czy ataków hackerskich. A co najważniejsze – osoby korzystające z tej aplikacji zyskają możliwość porzucenia dowolnego portalu społecznościowego w każdym momencie bez utraty tego, co stanowi ich własność – życia cyfrowego.

 

Aplikacja FFForget ujrzy światło dzienne w nadchodzącym 2017 roku. Dzięki niej użytkownicy portali społecznościowych będą mogli utworzyć kopię zapasową wszystkich swoich wspomnień zapisanych w chmurze danych social media. Aplikacja będzie przechowywać te wspomnienia w magazynie zabezpieczonym specjalnym szyfrowaniem. Czyżby zatem szykowało się rozwiązanie dla wszystkich tych, których zmęczyło już życie w trybie online?


Podobało Ci się? Podziel się...

Dodaj opinię

Twój email nie będzie opublikowany.

Możesz użyć HTML'a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*