Zarabianie na blogu lub własnej stronie – jak ją rozliczyć?

podatki dla blogerów

Jak dobrze wiecie, sposobów na zarabianie na blogu jest bardzo dużo, zaczynając od afiliacji, a kończąc na reklamach adsense czy wpisach sponsorowanych. W każdym razie w tym wpisie, nie będziemy mówić o tym, jak na blogu zarabiać, tylko o tym jak robić to legalnie i bez zbędnego kontaktu z Urzędem Skarbowym.

Problemem wielu początkujących blogerów jest niewiedza na temat tego jak można rozliczyć niewielkie przychody, które wygenerowaliśmy w internecie. Sama świadomość konieczności informowania o nich skarbówki przyprawia o ból głowy, a część osób woli „przemilczeć” ten fakt, niż normalnie go rozliczyć. Co więcej sam Urząd Skarbowy i jego „interpretacje” przepisów sprawiają, że młodzi ludzie często wolą się nie wychylać. Chociażby fakt, że blog, który cyklicznie generuje dochody, może zostać potraktowany jako działalność gospodarcza niekoniecznie zachęca do przyznawania się od razu do tych dochodów. Z drugiej strony dochody te są na tyle nieduże, że z pewnością nikt nie zdecyduje się na założenie własnej firmy tylko do tego celu.

Mimo wszystko zachęcamy do rozliczania się z zarabianych środków w pełni legalnie. Najlepiej na początku skontaktować się z księgowym w celu wyjaśnienia wszystkich kwestii i upewnienia się w swoich działaniach.

Reklama na blogu

Oprócz zarabiania na blogu dzięki afiliacji, czy Google AdSense możesz także wynajmować przestrzeń reklamową twoim prywatnym klientom. W tym wypadku nie otrzymujesz płatności za kliknięcie, ale za sam czas, przez który reklama jest widoczna na stronie.

„Wynajmowanie” powierzchni strony to stosunkowo łatwy sposób zarabiania na blogu. Wystarczy mieć witrynę o konkretnym profilu i tematyce, która przyciąga odwiedzających. Dotyczy to także youtuberów, streamerów i vlogerów. Jeśli marka zwraca się do ciebie z prośbą o reklamowanie produktu, również „wynajmujesz” przestrzeń swojego kanału, bloga lub strony.

Mimo wszystko pod ten „schemat” można również podciągnąć inne formy zarabiania na własnej stronie, chociażby właśnie niektóre działania afiliacyjne.

Jak się rozliczać?

Właściciele firm rzadko chcą rozliczać usługi „pod stołem”. Szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorców ważne jest, aby rozliczenie odbywało się legalnie. Aby spełnić oczekiwania firmy, masz dwie możliwości:

  • podpisanie umowy najmu
  • rozliczenie fakturą VAT

Ta pierwsza opcja może zniechęcać blogerów, bo konieczne jest przygotowanie odpowiedniej umowy i samodzielne rozliczenie uzyskanego dochodu z Urzędem Skarbowym. Na szczęście w przypadku najmu powierzchni wystarczy mieć szablon ze sprawdzoną umową, w której podmienia się odpowiednie dane.
Fakturę VAT możesz z kolei wystawić tylko, jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą i jesteś płatnikiem VAT. Możesz również skorzystać z serwisu Useme, o którym nieco więcej za chwilę.

Rodzaje najmu

Najem możesz rozliczyć na dwa sposoby

  • najem na zasadach ogólnych
  • najem prywatny

Czym różnią się między sobą te dwie formy? Wysokością podatku.
Najem na zasadach ogólnych opodatkowany jest podatkiem w wysokości 18%. Firma, której wynajmujesz przestrzeń, musi poświadczyć, że wypłaciła ci pieniądze, a ty na koniec roku zgłaszasz wszystkie swoje dochody z wynajmu w Urzędzie Skarbowym i odprowadzasz podatek, odejmując koszty związane z działalnością, np. najem serwerów itd.
Aby obniżyć podatek, możesz zdecydować się na najem prywatny. Wtedy zamiast 18% płacisz tylko 8,5%, ale wtedy musisz zgłosić takie rozliczenie w Urzędzie Skarbowym po otrzymaniu pierwszej wpłaty. W takim układzie nie bierzesz pod uwagę kosztów działalności, np. ww. serwerów.

Uwaga! Złożone oświadczenie dotyczy wszystkich form najmu: jeśli zatem wynajmujesz już np. mieszkanie, a chcesz zacząć wynajmować przestrzeń reklamową na blogu, po zgłoszeniu najmu prywatnego dochody z obu źródeł (mieszkanie i blog) będą opodatkowane na 8,5%.

Faktura bez firmy?

Drugą opcją, szczególnie przydatną dla osób rozliczających się z programami partnerskimi, jest skorzystanie z serwisu Useme.eu, który pozwala na wystawienie faktury kontrahentowi, bez prowadzenia działalności gospodarczej. Jak to działa?

  • Wystawiasz fakturę poprzez Useme, podając dane swojego klienta.
  • Klient opłaca fakturę, a Useme odprowadza za Ciebie podatek dochodowy.
  • Useme rozlicza się z Tobą na podstawie zawartej elektronicznie umowy najmu.

Prowizja dla Useme wynosi albo 10 zł dla kwot poniżej 200 zł, albo – dla kwot wyższych – 5% od wartości zlecenia. W formularzu wystawiania faktur na podstawie najmu, przy polu wartości, po wpisaniu kwoty wyświetla się kalkulator, który pokazuje, ile kto zarobi i ile kto zapłaci.

Co więcej jeśli świadczysz usługi przez internet jako freelancer, również możesz wykorzystać Useme do rozliczeń z kontrahentami.


Podobało Ci się? Podziel się...

Dodaj opinię

Twój email nie będzie opublikowany.

Możesz użyć HTML'a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*