za10groszy

Program partnerski Wellbid

wellbid-program-partnerski
Produkty
Prowizje
Płatności
Materiały reklamowe
Support
Wiarygodność
Program wymaga kilku usprawnień.
6/10
Ogółem
Użytkownicy: 8.4
(Głosów: 2)

Wellbid (za10groszy) to portal aukcyjny, sprzedający nowe produkty w modelu „aukcji za dolara”. Każda licytacja zaczyna się od 0 zł, a zarejestrowani użytkownicy mogą przebić tą cenę o 1 grosz. Po tym czasie odliczanie do końca aukcji zaczyna się ponownie. Co ważne, możliwość podpicia ceny o 1 grosz kosztuje! Płacimy za nie w BIDach. BIDy możemy kupować oczywiście na stronie portalu. Im więcej kupujemy, tym są one tańsze. Dla przykładu 200 BIDów (200 podbić aukcji) kosztuje 40 zł. To właśnie sprzedaż BIDów jest głównym źródłem dochodu dla portalu i to właśnie na nich zarabiają partnerzy portalu. Sam portal za10groszy.pl jest częścią międzynarodowej grupy portali Wellbid.com, działających na takiej samej zasadzie. Właścicielem portali jest spółka Welmory Limited z siedzibą na Cyprze. Co bardzo ważne tego typu aukcje są w Polsce uznawane za hazard internetowy i tym samym są zabronione. Dlatego promocja portalu może odbywać się tylko w krajach, w których jest to legalne. 

 

Produkty / Usługi

 

O aukcjach

za10groszy oferuje specyficzny rodzaj aukcji, wywodzący się z gry „Aukcja o dolara”. Jest to gra utworzona przez ekonomistę Martina Shubika, która dotyczy paradoksu realnego wyboru. Lepiej model działania tego typu aukcji wyjaśni poniższy cytat z wikipedii:

Gra jest zdefiniowana następująco:

Sprzedawca otwiera aukcję, której przedmiotem jest banknot jednodolarowy. Zasada aukcji jest następująca: dolar zostanie sprzedany temu, kto zaoferuje najwięcej, ale ten kto będzie drugi w kolejności, też musi zapłacić swoją stawkę i nie dostanie nic w zamian. W aukcji może wziąć udział dowolnie wielu graczy.

 

Załóżmy teraz, że gra rozpoczyna się od stawki 1 centa. Dowolny gracz może przebić tę ofertę, oferując 2 centy i licząc na zysk 98 centów. Kolejny gracz może zaoferować 3 centy itd.

Problem zaczyna się pojawiać, gdy stawka osiąga 99 centów. Załóżmy, że któryś z graczy postawił wcześniej 98 centów. Ma teraz wybór stracić 98 centów lub podbić stawkę do dolara i stracić 0. Jeśli podbije, gracz, który obstawiał 99 centów, ma wybór: stracić te 99 centów bądź podbić stawkę do 101 centów i stracić 1 cent. Okazuje się, że ten schemat działa dalej, dla dowolnie wysokich stawek. W każdym momencie drugiemu graczowi bardziej opłaca się podbić stawkę, niż się wycofać.

Jeśli gra rozpoczyna się od 1 centa, to nie może osiągnąć żadnej równowagi Nasha. Dwaj gracze pozornie racjonalni będą podbijać swoje stawki, aż do momentu, gdy skończą im się pieniądze. Obaj stracą, zwycięzca jedynie straci o 99 centów mniej.

Podobnie sytuacja przedstawia się w portalu aukcyjnym. Gracze posiadają pewną liczbę BIDów, które pozwalają im podbić aukcję o 1 grosz. Każde podbicie kosztuje od 3 do 9 BIDów, w zależności od wartości licytowanego produktu. W ten sposób gdy cena danego przedmiotu dojdzie np. do 10 zł, osoby licytujące wydały w rzeczywistości na aukcję np. 420 zł (według cennika bidów z portalu). Dlatego im więcej gracze przeznaczą na licytację, tym trudniej jest im ją przerwać.

Ciekawą sprawą jest to, że w maju 2009 roku Ministerstwo Finansów uznało tego typu aukcje za hazard internetowy. Zgodnie z ustawą hazardową promocja hazardu jest w naszym kraju zabroniona. 

O przedmiotach

Przedmioty sprzedawane na portalu są bardzo różne. Od laptopów, przez perfumy aż do bonów zakupowych. Przeważającą kategorią produktów jest elektronika. Możemy spotkać na aukcjach sporo telefonów i aparatów. Jednak nie jest to regułą. Również dobrze, możemy znaleźć aukcję z butem rozgrzewającym. Mimo swojej różnorodności, produkty są markowe i wydają się być dobrej jakości.

Prowizje

Do wyboru mamy dwa modele prowizji – jednorazowa płatność oraz płatność procentowa.

Płatność jednorazowa

Prowizja naliczana jednorazowo w momencie gdy polecony przez nas użytkownik zakupi BIDy. Wysokość prowizji jest uzależniona od liczby zakupionych BIDów oraz od kraju z jakiego pochodzi dany użytkownik.

Poniżej tabele z wysokością prowizji.

 

Strefa prowizji min 200 BID min 1000 BID min 2000 BID min 10000 BID
Niska prowizja $4 $10 $15 $30
Średnia prowizja $7 $18 $30 $90
Wysoka prowizja $7 $20 $36 $120

 

Strefa prowizji Kraje
Niska prowizja France, Germany, Italy, Poland, Portugal, United Kingdom
Średnia prowizja Czech Republic, Indonesia, Japan, Russia, Slovakia, Spain, Turkey, USA
Wysoka prowizja Argentina, Australia, Austria, Bangladesh, Belgium, Bolivia, Bosnia and Herzegovina,
Bulgaria, Cameroon, Canada, Chile, China, Costa Rica, Croatia, Denmark, Ecuador,
Egypt, Estonia, Finland, Gabon, Georgia, Greece, Hong Kong, Hungary, Iceland, India,
Ireland, Israel, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Macau, Macedonia, Malawi,
Malaysia, Zaldives, Mali, Malta, Monaco, Montenegro, Morocco, Netherlands,
Netherlands Antilles, New Zealand, Norway, Paraguay, Peru, Saint Kitts and Nevis,
San Marino, Serbia, Singapore, Slovenia, Suriname, Sweden, Switzerland, Taiwan,
Uganda, Ukraine, United Arab Emirates, Venezuela

Prowizja jest wypłacana tylko raz po pierwszym doładowaniu konta przez poleconego klienta.
Prowizja nie jest naliczana jeśli użytkownik zakupi BIDy za pośrednictwem SMSa.

Prowizja procentowa

Prowizja procentowa jest naliczana od zakupów jakie dokonał polecony użytkownik w danym miesiącu.

 

Liczba sprzedaży Prowizja Kraje
4 – 20 8% Wszystkie
21 – 500 10% Wszystkie
> 500 12% Wszystkie

Prowizja jest naliczana tylko przez okres 180 dni od pozyskania nowego użytkownika.
Warunkiem naliczenia prowizji jest wygenerowanie w danym miesiąc przynajmniej 4 transakcji dokonanych prze 4 nowych użytkowników.
W tym wypadku również nie są brane pod uwagę zakupy przez SMS.

Co do zakupów SMS to warto zwrócić uwagę, że przez SMS można kupić jedynie 95 BIDów, za cenę większą niż w przypadku normalnych zakupów.

 

Dodatkowo istnieje jeszcze prowizja drugiego poziomu, w której otrzymujemy 15% od dochodów poleconych partnerów, również przez 180 dni.

Płatności / Rozliczenia

Firma będąca właścicielem programu partnerskiego mieści się na Cyprze i nazywa się Welmory Limited. Co za tym idzie osoby fizyczne muszą rozliczać dochody na własną rękę odprowadzając podatek samodzielnie. Firmy natomiast standardowo mogą rozliczać się na zasadzie faktur, podobnie jak w przypadku Cash in pills. Trzeba pamiętać, że rozliczamy się z firmą zagraniczną.

Jeśli chodzi o wypłatę środków to jest ona możliwa za pośrednictwem systemu Paypal. Próg wypłaty wynosi $100.

Strony sprzedażowe / Landing page

W tym wypadku nie mamy zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o kierowanie naszych użytkowników. Możemy ich odsyłać tylko na stronę główną portalu. Mimo wszystko jest to chyba najlepsza strona docelowa spośród całego portalu.

Na samej górze strony wyświetla się duży baner z różnymi informacjami (np. na temat nowych funkcji) lub z elementami uwiarygodniającymi (np. sławne osoby). Do tego pod banerem znajduje się instrukcja obsługi portalu w trzech krokach.

Poniżej zaczyna się już esencja portalu, czyli aukcje. Od razu na wejściu użytkownik widzi kończące się w tej chwili aukcje. Kuszą również aktywne przyciski „Przebij”, zachęcające do wzięcia udziału w aukcji.

za10groszy.pl - strona główna

Strona główna portalu

Materiały reklamowe

Tutaj również nie mamy zbyt dużego wyboru. Niestety program partnerski nie zarzucił nas ciekawymi narzędziami do promocji portalu. Do dyspozycji otrzymujemy tylko link afiliacyjny oraz banery reklamowe.

Pisząc link afiliacyjny, mam na myśli dokładnie jeden link afiliacyjny. Nie możemy niestety tworzyć linków do dowolnych sekcji naszego portalu. Link rozwiązuje nawet sprawę geolokalizacji. Możemy go użyć w promocji witryny w dowolnym kraju. Po wejściu na stronę użytkownik jest automatycznie przekierowywany na odpowiednią wersję językową.

Jeśli chodzi o banery to wyglądają one bardzo dobrze. W tym wypadku mamy do wyboru wersję językową banerów oraz ich rozmiar. Do dyspozycji mamy następujące rozmiary grafik: 120×600, 160×600, 170×200, 200×400, 200×50, 300×250, 300×600, 365×100, 468×60, 728×90, 720×200, 800×50.

Support

Z supportem możemy kontaktować się za pomocą formularza kontaktowego znajdującego się w panelu partnerskim. Niestety jest to jedyna opcja kontaktu.

Muszę wspomnieć jeszcze o panelu partnerskim, a dokładnie o jego języku. Cały panel jest w języku angielskim. Zresztą cały program obsługiwany jest w tym języku, dlatego też z supportem najlepiej kontaktować się po angielsku.

W moim przypadku czas odpowiedzi na wysłane zapytanie oscyluje w okolicach 2 dni.

Zasięg

Zasięg programu jest akurat jego największym plusem. Z racji na fakt, że firma działa na rynku międzynarodowym, możemy reklamować portale Wellbid w następujących krajach:

France, Germany, Italy, Poland, Portugal, United Kingdom, Czech Republic, Indonesia, Japan, Russia, Slovakia, Spain, Turkey, USA, Argentina, Australia, Austria, Bangladesh, Belgium, Bolivia, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Cameroon, Canada, Chile, China, Costa Rica, Croatia, Denmark, Ecuador, Egypt, Estonia, Finland, Gabon, Georgia, Greece, Hong Kong, Hungary, Iceland, India, Ireland, Israel, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Macau, Macedonia, Malawi, Malaysia, Maldives, Mali, Malta, Monaco, Montenegro, Morocco, Netherlands, Netherlands Antilles, New Zealand, Norway, Paraguay, Peru, Saint Kitts and Nevis, San Marino, Serbia, Singapore, Slovenia, Suriname, Sweden, Switzerland, Taiwan, Uganda, Ukraine, United Arab Emirates, Venezuela.

Wiarygodność / Opinie

Jeśli chodzi o wiarygodność samego programu partnerskiego to jest ona dosyć wysoka. Nigdzie w sieci nie spotkałem się z negatywnymi opiniami na jego temat.

Jeśli chodzi o opinie na temat samego portalu, to bywają one różne. Można spotkać się z wątkami na temat sztucznego podbijania cen na aukcjach przez boty. Jednak poza tym można znaleźć dużo pozytywnych opinii od osób, którym udało się wygrać aukcję. Jednak po werdykcie MF z 2009 roku w naszym kraju nie ostało się wiele tego typu portali. Z tego samego powodu za10groszy.pl jest prawdopodobnie zarejestrowane na Cyprze.

Podsumowanie

Sam portal aukcyjny jest bardzo ciekawym produktem. W tej chwili program można promować jedynie poza granicami Polski, w krajach, w których tego typu witryny są legalne. 

Do plusów programu można zaliczyć bardzo szeroki zasięg geograficzny. Również wysokość prowizji wydaje się przyzwoita. Boli jednak fakt, że prowizja procentowa jest naliczana jedynie przez 180 dni. Na dodatek musimy utrzymywać dosyć wysoki przyrost nowych użytkowników.

Z racji na obecność spółki na Cyprze rozliczenia są utrudnione. Również narzędzia reklamowe mogłyby być lepsze. Przydałby się chociaż podstawowy generator linków. Support również mógłby być bardziej aktywny i dostępny pod innymi formami kontaktu.

Na koniec jeszcze raz przypominam, promocja tego portalu w naszym kraju jest nielegalna.


Podobało Ci się? Podziel się...
Zarejestruj się w tym PP

Dodaj opinię

Twój email nie będzie opublikowany.

Możesz użyć HTML'a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*