Nowa ustawa hazardowa pozwoli na promocję bukmacherów

nowa ustawa hazardowa

15 Maja Jarosław Gowin zaprezentował projekt zmian ustawy hazardowej, która ma za zadanie „wyprostować” obecną ustawę, która bardzo ostro traktuje graczy jak i zagranicznych bukmacherów.

Zmiany dotyczyć mają zarówno zakładów wzajemnych jak i niektórych gier karcianych (m.in. pokera). Poniżej wstępna lista zmian:

  • Ułatwienia dla bukmacherów (20% podatku od przychodu zamiast 12% podatku od obrotu);
  • Legalizacja pokera online, turniejów pokerowych oraz pokera domowego;
  • Zmiana dystrybucji przychodów podatkowych – 10 proc. na ważne cele społeczne, 7 proc. na wspieranie sportu młodzieżowego (Polski Komitet Olimpijski), a 3 proc. – na walkę z uzależnieniami od hazardu;
  • Możliwość reklamowania się w Polsce zagranicznych firm bukmacherskich oraz sponsorowania polskiego sportu;

 

Zmiany wyglądają bardzo rozsądnie i powinny pomóc na normalną grę u zagranicznych brokerów, oferujących często lepsze kursy niż ich polskie odpowiedniki. Warto zwrócić tutaj wagę na ostatni punkt, czyli możliwość reklamy bukmacherów. Może to otworzyć spory strumień przychodów dla polskiego sportu, a zwłaszcza klubów piłkarskich.

Co ważniejsze, takie zmiany otworzą również dla Polaków bukmacherski rynek afiliacyjny. Jak wiadomo jest to jedna z najbardziej dochodowych nisz w afiliacji, a do tej pory działalność na rynku polskim była mocno ograniczana, chociażby przez działania Izby Celnej, wynikające oczywiście z obecnej ustawy hazardowej.

Warto jednak zwrócić uwagę, że bukmacherzy nadal będą potrzebować prawdopodobnie polskiej licencji, aby móc świadczyć usługi w naszym kraju. Pojawiły się informacje o blokadzie stron i płatności bukmacherów, którzy takiej licencji nie posiadają.

Ten projekt oznacza postawienie kwestii gier hazardowych z głowy na nogi. Na głowie wszystko zostało postawione w 2009 roku, kiedy pod wpływem pamiętnej afery, rozmaitych rozmów na cmentarzach i stacjach benzynowych, wprowadzono rozwiązania skrajnie restrykcyjne, jeśli chodzi o kwestię uregulowania hazardu. Ale tyleż restrykcyjne, co nieskuteczne. Największym minusem obecnych rozwiązań jest wrzucenie do jednego worka twardego hazardu, jednorękich bandytów, gry w kasynach oraz zakładów bukmacherskich czy niektórych gier karcianych, takich jak Poker. Właściwie we wszystkich krajach europejskich zakłady bukmacherskie są dopuszczalne, legalne i równocześnie służą wspieraniu rozwoju sportu – Jarosław Gowin

Miejmy nadzieję, że wszystkie partie będą zainteresowane wprowadzeniem tego typu zmian do obecnej ustawy i w niedalekiej przyszłości będziemy mogli cieszyć się z normalnych regulacji hazardowych.

Tutaj można odsłuchać rozmowę z Jarosławem Gowinem na temat nowej ustawy hazardowej w radiu Kraków.


Podobało Ci się? Podziel się...

Dodaj opinię

Twój email nie będzie opublikowany.

Możesz użyć HTML'a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*