Nowa ustawa hazardowa pozwoli na promocję bukmacherów
15 Maja Jarosław Gowin zaprezentował projekt zmian ustawy hazardowej, która ma za zadanie „wyprostować” obecną ustawę, która bardzo ostro traktuje graczy jak i zagranicznych bukmacherów.
Zmiany dotyczyć mają zarówno zakładów wzajemnych jak i niektórych gier karcianych (m.in. pokera). Poniżej wstępna lista zmian:
- Ułatwienia dla bukmacherów (20% podatku od przychodu zamiast 12% podatku od obrotu);
- Legalizacja pokera online, turniejów pokerowych oraz pokera domowego;
- Zmiana dystrybucji przychodów podatkowych – 10 proc. na ważne cele społeczne, 7 proc. na wspieranie sportu młodzieżowego (Polski Komitet Olimpijski), a 3 proc. – na walkę z uzależnieniami od hazardu;
- Możliwość reklamowania się w Polsce zagranicznych firm bukmacherskich oraz sponsorowania polskiego sportu;
Zmiany wyglądają bardzo rozsądnie i powinny pomóc na normalną grę u zagranicznych brokerów, oferujących często lepsze kursy niż ich polskie odpowiedniki. Warto zwrócić tutaj wagę na ostatni punkt, czyli możliwość reklamy bukmacherów. Może to otworzyć spory strumień przychodów dla polskiego sportu, a zwłaszcza klubów piłkarskich.
Co ważniejsze, takie zmiany otworzą również dla Polaków bukmacherski rynek afiliacyjny. Jak wiadomo jest to jedna z najbardziej dochodowych nisz w afiliacji, a do tej pory działalność na rynku polskim była mocno ograniczana, chociażby przez działania Izby Celnej, wynikające oczywiście z obecnej ustawy hazardowej.
Warto jednak zwrócić uwagę, że bukmacherzy nadal będą potrzebować prawdopodobnie polskiej licencji, aby móc świadczyć usługi w naszym kraju. Pojawiły się informacje o blokadzie stron i płatności bukmacherów, którzy takiej licencji nie posiadają.
Ten projekt oznacza postawienie kwestii gier hazardowych z głowy na nogi. Na głowie wszystko zostało postawione w 2009 roku, kiedy pod wpływem pamiętnej afery, rozmaitych rozmów na cmentarzach i stacjach benzynowych, wprowadzono rozwiązania skrajnie restrykcyjne, jeśli chodzi o kwestię uregulowania hazardu. Ale tyleż restrykcyjne, co nieskuteczne. Największym minusem obecnych rozwiązań jest wrzucenie do jednego worka twardego hazardu, jednorękich bandytów, gry w kasynach oraz zakładów bukmacherskich czy niektórych gier karcianych, takich jak Poker. Właściwie we wszystkich krajach europejskich zakłady bukmacherskie są dopuszczalne, legalne i równocześnie służą wspieraniu rozwoju sportu – Jarosław Gowin
Miejmy nadzieję, że wszystkie partie będą zainteresowane wprowadzeniem tego typu zmian do obecnej ustawy i w niedalekiej przyszłości będziemy mogli cieszyć się z normalnych regulacji hazardowych.
Tutaj można odsłuchać rozmowę z Jarosławem Gowinem na temat nowej ustawy hazardowej w radiu Kraków.