Łańcuch pokarmowy w afiliacji

łańcuch pokarmowy

Do napisania artykułu zainspirował mnie ostatni szum wokół jednego z wpisów na wykopie. Chodzi o sprawę YouTubera „Wiśni”, który zachęcał do skorzystania z CashBacku oferowanego przez jeden z portali. Sprawa zaciekawiła mnie tym bardziej, że przyglądając się jej bliżej, uwidocznił się pewien ciekawy schemat zarabiania w internecie przez kilka różnych podmiotów. Postaram się opisać sytuację od początku (a raczej od końca) prezentując sposób zarabiania na każdym z poziomów.

1. YouTuber z 450 000 subskrypcji wysyła SCAM prosząc o karty kredytowe rodziców

Jest to ostatni element układanki, a mianowicie ten wpis na Wykop.pl, który za sprawą kontrowersyjnego tematu zdobył dosyć dużą popularność, trafiając do najczęściej wykopywanych znalezisk w witrynie. Filmik został stworzony przez YouTubera Itsygo, który jak widać dużo swoich filmów na kanale opiera o tematy powiązane z innymi YouTuberami. Zasada wydaje się prosta, dzięki powiązaniu z popularnymi osobami na YouTube sam zyskuje dosyć dużo wyświetleń. W tym wypadku filmik opłacił się szczególnie, gdyż osiągnął w chwili obecnej prawie 200 000 wyświetleń, w porównaniu z maksymalnie 50 000 w poprzednich filmach.

Na czym zarabia/chce zarabiać Itsygo? Oczywiście wyświetlenia filmów na swoim kanale. Cel został osiągnięty, m.in. za sprawą Wykopa.

2. DAJE 30 ZŁ DLA KAŻDEGO

Przejdźmy zatem do kolejnego elementu, a mianowicie filmu Wiśni. Warto zaznaczyć, że Wiśnia to osoba mająca ponad 450 tys. subskrypcji kanału. We wspomnianym filmie, pokazuje on w jaki sposób szybko zarobić 30 zł w oparciu o stronę CashBackLove.pl. Zasada jest prosta, rejestrując się na stronie otrzymujemy na start 10 zł. Następnie po skorzystaniu z CashBacku (w tym wypadku proponowanym przez Wiśnię LottoLand) otrzymujemy dodatkowe 20 zł. 20 zł otrzymujemy za obstawienie 3 kuponów lotka za cenę 9 zł. W ten sposób po potwierdzeniu realizacji zadania, na nasze konto trafia dodatkowe 20 zł, które możemy wypłacić. W efekcie jesteśmy na plusie 21 zł + 3 kupony lotka.

Na czym w tym wypadku zarabia Wiśnia? Otóż za polecenie nowego użytkownika dostaje prawdopodobnie 10 zł. Prawdopodobnie, gdyż nie zauważyłem w filmiku linku polecającego. Być może sposób weryfikacji został ustalony w inny sposób. Warto dodać, że Wiśnia oferuje kolejny „CashBack” oddając 5 zł z każdego poleconego użytkownika na cele dobroczynne.

3. CashBackLove

CashBackLove.pl to bardzo ciekawy portal oferujący CashBacki do dużej ilości sklepów i portali. Skąd biorą się CashBacki? Oczywiście z programów partnerskich. Zasada działania wygląda w następujący sposób. CashBack za dane zadanie to po prostu część prowizji, jaką portal dostaje z docelowego programu partnerskiego. Dla przykładu w serwisie możemy znaleźć CashBack na 15 zł za kupno numeru na kartę w Virgin Mobile. Z kolei w jednej z sieci afiliacyjnych, tę samą ofertę możemy znaleźć z wynagrodzeniem w wysokości 20 zł. Kalkulacja jest prosta, portal zarabia na takiej transakcji 5 zł. Podobnie sytuacja wygląda z pozostałymi ofertami, również z tą od LottoLand. Warto zauważyć, że nawet czas akceptacji CashBacku pokrywa się z czasem weryfikacji leadów afiliacyjnych.

 

Sam portal wydaje się mieć podstawy biznesowe do bycia w pełni rentownym, problem ewentualnie może się pojawić w przypadku zbyt dużej liczby nowych klientów, którzy na dodatek prawdopodobnie skorzystają z oferty jednorazowo. Właśnie taki przypadek miał miejsce przy publikacji filmu przez Wiśnię. Jak widać w chwili obecnej oferta Lottoland na stronie jest niedostępna. Również oferty zakładów bukmacherskich oferowane przez CashBackLove mogą być ryzykowne, ze względu na obowiązujące obecnie przepisy prawne z tym związane.

cashbacklove lottoland

4. Lottoland.pl

Lottoland to z kolei serwis oferujący zakup kuponów do loterii z całego świata za pośrednictwem internetu. Działa on na licencji bukmacherskiej z Gibraltaru i jak na tego typu serwis przystało, mocno inwestuje w afiliację. Posiada własny program partnerski, w którym możemy zarabiać na zasadzie Revenue Share. Dodatkowo za pośrednictwem sieci afiliacyjnych oferuje również wynagrodzenie w modelu CPA (do 24 zł). Widocznie na tego typu ofercie oparli się twórcy CashBackLove.

Jak widać, mamy tutaj dosyć ciekawą układankę, które niestety chyba nieco się przewróciła. Dwa ostatnie podmioty oferowały wynagrodzenie z nadzieją, że pozyskani użytkownicy zostaną stałymi klientami ich usług, a tym samym ich lifetime value przewyższy wydatki na promocję. Wszak zarówno Lottoland jak i CashBackLove będą prawdopodobnie stratni, jeśli użytkownicy odesłani do nich przez Wiśnię okażą się jednorazowymi klientami. Niestety wszystko na to wskazuje, gdyż sam przekaz filmu zachęca raczej do jednorazowego wyciągnięcia 30 zł, niż dokładnego zapoznania się z ofertami wspomnianych firm. Dodając do tego dużą liczbę takich kupujących (film na YouTube ma już 400 000 wyświetleń), możemy spodziewać się, że wywoła to małe zamieszanie w obu serwisach.

Nie mam zamiaru oceniać tutaj intencji żadnej ze wspomnianych wyżej osób i firm. Chciałem jedynie zwrócić uwagę, na ciekawe sposoby zarabiania za pośrednictwem programów partnerskich oraz innych metod zarabiania przez internet.


Podobało Ci się? Podziel się...

Dodaj opinię

Twój email nie będzie opublikowany.

Możesz użyć HTML'a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*