Jak zaradzić 7 największym wyzwaniom podczas migracji na Magento 2

magento 2 migracja

Lepsza wydajność platformy, szybsze czasy ładowania, bardziej intuicyjny interfejs użytkownika – to tylko niektóre korzyści, jakie niesie ze sobą migracja na Magento 2. Choć zatem jest to krok, który na pewno przyniesie wiele dobrego, to jednak wiążą się z nim także pewne wyzwania.

W tym artykule rozważymy zatem 7 problemów napotykanych podczas i po migracji na Magento 2 oraz ustalimy, jak im zaradzić.

1. Migracja motywu na Magento 2

Podczas przenosin na nowszą wersję popularnej platformy e-commerce, motyw ze sklepu zbudowanego na Magento 1 nie będzie kompatybilny z nowym oprogramowaniem.

Masz zatem do wyboru następujące opcje:

  • Przeszukaj gotowe motywy, aż znajdziesz taki, który będzie idealnie pasował do Twojego sklepu. Najwięcej czasu zajmie tutaj oczywiście etap poszukiwań, jednak taki wcześniej przygotowany szablon niekoniecznie będzie posiadał wszelkie potrzebne Ci funkcje.
  • Podobnie jak w poprzednim podpunkcie, poszukaj gotowego motywu, jednak z myślą o tym, aby wprowadzić do niego poprawki i modyfikacje zgodnie z zapotrzebowaniem Twojego sklepu.
  • Zleć stworzenie nowego szablonu od nowa – może on być oparty na tym z Magento 1 lub być całkowicie nowym projektem.

2. Niekompatybilność rozszerzeń na Magento 2

Czasami system zawiedzie po uruchomieniu nowego rozszerzenia na Magento 2 w wyniku konfliktu między modułami. Może się okazać, że nowe rozszerzenie pochodzące od firmy trzeciej zapewnia dokładnie takie same funkcjonalności jak rozwiązania już wbudowane w platformę, jednak w inny sposób. W takiej sytuacji należy się upewnić, czy funkcjonalność nowego modułu nie pokrywa się z już istniejącymi możliwościami. Alternatywnie, wyłącz domyślne funkcje, jeśli nie są one potrzebne i pozostaw bardziej zaawansowany moduł firmy trzeciej.

3. Słaba wydajność sklepu na Magento 2

Jeśli po migracji na Magento 2 Twój sklep zawodzi z wydajnością, spróbuj następujących rozwiązań:

  • Zaktualizuj sklep do najnowszej wersji.
  • Uruchom Varnish Cache.
  • Włącz płaski katalog dla kategorii i produktów, aby zwiększyć prędkość odczytu bazy danych.
  • Skonfiguruj ponownie ustawienia JavaScript i CSS.
  • Skonfiguruj sieć dostarczania zawartości (CDN).
  • Zoptymalizuj obrazy oraz motywy.

4. Problemy z aktualizacją/edycją katalogów produktów

W przypadku próby dodania lub edycji nowego produktu po zakończeniu migracji danych zapewne pojawi się komunikat o błędzie. Po zbadaniu może się okazać, że pojawia się on w wyniku braku atrybutu produktu „galeria multimediów” w klasie modelu zasobów w Magento 2.

W takiej sytuacji rozwiązaniem będzie opracowanie specjalnego skryptu naprawiającego typ zasobów atrybutu galerii multimediów.

5. Kategorie URL nie są przyjazne SEO

Kategorie Magento są świetnym sposobem na organizację i sortowanie produktów. Jednakże możesz napotkać pewien problem z adresami URL kategorii. Kiedy Magento 2 tworzy adresy URL dla kategorii, w momencie ich zapisywania da się dostrzec, że nie są one przyjazne dla SEO.

W przypadku tego problemu wyjściem także będzie opracowanie na platformie własnego skryptu do generowania przyjaznych dla SEO adresów URL kategorii.

6. Potencjalna utrata danych po migracji

Przed migracją upewnij się, że postępujesz zgodnie z poniższymi krokami:

  • Opracuj i przetestuj Magento 2 z podobną topologią, jaką miałeś w Magento 1.
  • Utwórz kopię zapasową danych z Magento 1.
  • Użyj duplikatu sklepu na Magento 1 do przeprowadzenia migracji.

Przenieś dane z duplikatu bazy danych Magento 1 do nowego sklepu. Aby ułatwić ten proces, Magento opracowało przydatne narzędzie Magento 2 Data Migration Tool, które może być wykorzystywane do mapowania danych, przesyłania ich oraz ustawień, weryfikacji struktury bazy danych, śledzenia transferu danych oraz tworzenia logów. Narzędzie migracji danych działa na podstawie reguł zdefiniowanych w plikach XML i jest obsługiwane za pomocą poleceń CLI. Zainstaluj odpowiednią wersję Data Migration Tool przez kompozytora, skonfiguruj go i kontynuuj przesyłanie danych.

Nie zapomnij także o przesłaniu danych, które pojawiają się na bieżąco – np. nowe zamówienia lub recenzje użytkowników napisane już podczas migracji.

Po sprawdzeniu, czy wszystko jest w porządku, uruchom sklep internetowy Magento 2, poczekaj na ponowne indeksowanie i zmiany ustawień DNS.

7. Indeksowanie stron nawigacyjnych

Nawigacja warstwowa, numeracja stron wyników wyszukiwania oraz wariacje produktów mogą powodować problemy z duplikacją treści. Aby temu wstępnie zaradzić, pamiętaj, aby indeksować tylko kluczowe strony nawigacyjne (takie jak kategorie) oraz unikać indeksowania stron służących do sortowania wyników (np. wyszukiwarki produktów).

Podsumowanie

Choć podczas migracji na Magento 2 można napotkać wiele przeszkód, to jednak po jej przeprowadzeniu na pewno nie pożałujesz włożonego w nią wysiłku. Aby cały proces przebiegał jednak jak najsprawniej, dobrze jest skorzystać z usług firmy, która ma doświadczenie w realizacji takich projektów.


Podobało Ci się? Podziel się...

1 Opinia

  1. Kilka dobrych porad. Dziękuję. 😉

Dodaj opinię

Twój email nie będzie opublikowany.

Możesz użyć HTML'a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*