Jak zarabiać na blogu modowym – porady

jak zarabiać na blogu modowym - porady

Zarabianie na blogu modowym dla wielu osób wydaje się bardzo trudne. Warto wziąć pod uwagę specyfikę tej branży oraz niewielkie umiejętności marketingowe osób, które prowadzą tego typu bloga, często czysto hobbystycznie, bez nastawienia na duży zysk. Jednak Adam Weiss z sieci Rakuten postanowił podzielić się 4 poradami z wszystkimi blogerkami i blogerami modowymi, które powinny pomóc w zarabianiu „na modzie” dzięki afiliacji. Co prawda porady dotyczyły głównie rynku amerykańskiego, jednak zmodyfikowaliśmy je trochę pod nasze polskie realia.

Na początek warto wspomnieć o rynku amerykańskim, gdzie niewątpliwie pojawiły się jedne z pierwszych blogów modowych. Właśnie tam, najlepsze blogerki modowe liczą swoje zarobki w milionach dolarów. Wszystko to dzięki miksowi własnej osobowości, stylu, umiejętności doboru odpowiednich partnerów afiliacyjnych oraz umiejętności sprytnego lokowania linków afiliacyjnych w swoich treściach. U nas mimo wszystko większość tego typu blogów monetyzowanych jest z wykorzystaniem reklam displayowych, które sprawdzają się dobrze praktycznie tylko na blogach z odpowiednią ilością ruchu. Co z mniej popularnymi, niszowymi blogami? Tutaj pomóc może właśnie afiliacja.

Co więcej badania Luxury Institue pokazały, że 72% osób z generacji Y (młodsza część społeczeństwa) oraz 51% osób z generacji X (starsza część społeczeństwa) podąża za blogerami modowymi. Co więcej 90% zamożnych osób, które podążają za blogami modowymi, dobiera swoje zakupy właśnie za ich inspiracją. To kolejny argument za wykorzystaniem afiliacji w tego typu witrynach.

 

W takim razie jak blogerzy modowi powinni zacząć swoje zarabianie w afiliacji oraz co oddziela tych dobrze zarabiających od tych zarabiających mało? Przejdźmy do porad Adama Weissa.

1. Wybierz odpowiednią sieć afiliacyjną/program partnerski

Sieć afiliacyjna zapewnia dostęp do setek, a nawet tysięcy różnych marek. Ponadto dba o zaplecze technologiczne, narzędzia promocyjne oraz terminowe wypłaty, dlatego warto wybrać odpowiednią sieć, która będzie spełniać wymagania blogera. Warto wybrać sieć, która będzie posiadać produkty oraz marki odpowiadające tematyce naszego bloga.

Ponadto większość blogerów wymaga wsparcia, edukacji i porad na początku swojej przygody z marketingiem afiliacyjnym, dlatego warto zwrócić uwagę na dobry support, materiały edukacyjne, przejrzysty interfejs oraz proste narzędzia marketingowe.

Większość sieci i programów partnerskich działa na zasadzie CPA (płatność za sprzedaż). Znaczy to, że bloger otrzyma wynagrodzenie za każdą sprzedaż, która zostanie dokonana za pośrednictwem jego linku polecającego. Przez to bardzo istotny jest dobór odpowiednich programów partnerskich. Musimy oferować swoim czytelnikom produkty odpowiadające stylem tym prezentowanym przez nas samych.

Poniżej prezentujemy kilka sieci afiliacyjnych i programów partnerskich, które mogą okazać się przydatne na ojczystym rynku. Podamy też kilka propozycji dla blogów docierających do zagranicznych użytkowników.

Sieci afiliacyjne i programy partnerskie dla blogów modowych

Convertiser – Sieć afiliacyjna z dużą ilością sklepów detalicznych, również odzieżowych. Do tego ciekawe narzędzia reklamowe (np. automatyczna podmiana linków na linki afiliacyjne). Warta przetestowania.

WebePartners – Sieć afiliacyjna skupiający dużą ilość sklepów internetowych, w tym sporo sklepów modowych. Wynagrodzenie jako % od sprzedaży.

Ceneo – Porównywarka cen, również produktów modowych. Wynagrodzenie za kliknięcia w oferty porównywarki.

Zanox – Międzynarodowa sieć afiliacyjna, oferująca również wsparcie dla partnerów z Polski. W sieci m.in. programy allani, answear, zalando, stradivarius itp.

CupSell – Nietypowy program partnerski, w którym możemy zarabiać na sprzedaży własnych ubrań poprzez własny sklep Internetowy. Twoja rola ogranicza się do stworzenia grafiki.

Rakuten Affiliate – Międzynarodowa sieć afiliacyjna, brak polskich reklamodawców.

CJ Affiliate – Międzynarodowa sieć afiliacyjna, duża ilość programów z USA oraz zachodniej europy.

2. Wybierz odpowiednich partnerów

Jeśli wybierzemy już sieć afiliacyjną, spełniającą nasze oczekiwania, czas przejść do wyboru konkretnych partnerów/marek/sklepów. Blogerzy modowi powinni rozumieć, że wybór odpowiednich brandów, lubianych przez czytelników bloga, zaowocuje dobrymi wynikami i wysokimi zyskami.

Tutaj przechodzimy do pojęcia reklamy natywnej, czyli wtopionej w design oraz funkcjonalność danej strony internetowej. W przypadku blogerów, będzie to reklama wpleciona w treść, czyli wpisy i zdjęcia. Dzięki afiliacji mamy możliwość zaprezentowania konkretnego ubrania na blogu, odesłania użytkowników bezpośrednio do sklepu, w którym mogą ten produkt kupić oraz zarobienia na całej transakcji stosownej prowizji.

3. Dywersyfikuj źródła ruchu oraz media

Jakiś czas temu pinterest ogłosił, że usuwa ze swojej strony wszystkie linki afiliacyjne dodawane przez użytkowników. Dla jednych blogerów był to koniec świata i odcięcie praktycznie wszystkich przychodów. Na innych nie wpłynęło to praktycznie w ogóle. Dlaczego? Dywersyfikacja!

Nie można opierać swoich działań tylko na jednym kanale przez który docieramy do użytkowników. Najlepiej zarabiający blogerzy używają mixu social mediów, SEO i innych narzędzi, umożliwiających im pokazanie swoich zdjęć, treści oraz linków afiliacyjnych. Takie rozwiązanie nie tylko zabezpieczy nas przed takimi sytuacjami jak ta na Pinterest, ale również pozwoli zwiększyć swój zasięg. Współczesna afiliacja rozumie wykorzystanie social mediów przez blogerów, dlatego niektóre programy budują nawet specjalne narzędzia przeznaczone do wykorzystywania w tego typu mediach.

4. Podejmuj mądre decyzje na podstawie danych

Zbieraj i obserwuj dane na temat Twoich działań. Pozwolą Ci one podejmować mądre decyzje. Wykorzystaj system Google Analytics, aby sprawdzić jakiego typu treści generują największe dochody. Sprawdź, które linki są najczęściej klikane. Dowiedz się, które źródła ruchu na blogu generują największą sprzedaż. Dodatkowo wykorzystaj dane dostarczane przez sieć afiliacyjną lub panel programu partnerskiego. Sprawdź, które produkty sprzedawały się najlepiej. Wykorzystuj różne linki do różnych mediów (Facebook, Twitter itp.), dzięki temu dowiesz się, który kanał sprzedaje najwięcej.

Dzięki takim działaniom można znacznie zwiększyć swoje przychody bez konieczności zwiększania ruchu.

Podsumowanie

Reklama i indywidualna współpraca z dużymi markami to z reguły formy zarabiania dostępne głównie dla znanych blogów modowych. Co mają zrobić mniejsze blogi, które nie są jeszcze tak znane? Tutaj idealne zastosowanie ma właśnie afiliacja. Może przynieść na tyle satysfakcjonujące zyski, że blogerki i blogerzy zechcą rozwijać swoje blogi dalej. Oczywiście wraz z upływem czasu nie muszą oni szukać nowych form reklamy, bo czego by nie mówić marketing afiliacyjny jest bardzo skalowalny, co z pewnością zaobserwują blogerzy, którzy zdecydują się na rozwój swojego bloga.

Oczywiście mówiąc „afiliacja” nie mamy na myśli tylko sprzedaży ubrań. Jest kilka ciekawych projektów, które warto rozważyć podczas wyboru odpowiednich programów partnerskich.


Podobało Ci się? Podziel się...

4 komentarze

  1. Programy partnerskie znanych sklepów to jedna z najłatwiejszych i najbardziej efektywnych metod zarabiania na blogu modowym 🙂 Jest dużo łatwiejsza od współpracy bezpośredniej z markami i zapewnia długofalowe efekty + daje dużo większą wolność działań blogerowi/blogerce. Więcej na ten temat napisaliśmy ostatnio na blogu: http://blog.convertiser.pl/2015/05/jak-zarabiac-na-blogu-modowym/

  2. No a skracanie linków typu shortest?? Mi się wydaje że jest całkiem spoko, bo jest proste, uniwersalne i skuteczne.
    A jeśli ktoś ma problemy z angielskim, tu można znaleźć tłumaczenie shortest: shortestpopolsku.blogspot.com

    Pasuje zarówna na blogi, youtube czy facebooka 🙂

    • Niestety skracacze linków bywają uciążliwe dla użytkowników, a na blogach modowych, gdzie duża część użytkowników to stali czytelnicy, nie ryzykowałbym bawienia się w skracacze. Tym bardziej, że kliknięć musiałoby być naprawdę dużo aby się to opłaciło blogerce/blogerowi.

  3. Na blogu modowym czy lifestylowym można zarabiać przyzwoite pieniądze – nie trzeba myć od razu Maffashion czy Jessicą Mercedes. Początkującym i zaawansowanym mogę szczerze polecić Convertiser.

Dodaj opinię

Twój email nie będzie opublikowany.

Możesz użyć HTML'a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*