Facebook znowu pod lupą

Facebook pod lupą

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dzisiaj decyzję o rozpoczęciu postępowania mającego na celu wyjaśnienie zasad zbierania oraz udostępniania danych użytkowników portalu Facebook. Podstawowym celem UOKiK jest sprawdzenie, czy reguły Facebooka nie naruszają prawa konsumentów.

Niedawno pisaliśmy o problemach Facebooka z niemieckim rządem. Wygląda na to, że to dopiero początek problemów portalu w Europie.
W oficjalnym oświadczeniu UOKiK czytamy, że zakończyły się już wstępne działania, mające na celu zbadanie umów i regulaminów dostępnych na portalu Facebook. Analiza dokumentów dała podstawy do rozpoczęcia procesu wyjaśniającego praktyk stosowanych przez spółkę Facebook.
Wątpliwość urzędników wzbudziły między innymi postanowienia, które ich zdaniem nie określają dokładnie sposobu korzystania ze zgromadzonych danych, a także nie wyjaśniają procedury ich udostępniania.
UOKiK twierdzi, że regulacje prawne Facebooka nie są na tyle jasne, aby użytkownik portalu mógł w pełni określić które dane są o nim gromadzone, przez jaki czas będą przechowywane i gdzie mogą być dalej przekazane.
W oficjalnym oświadczeniu czytamy: Podobne działania prowadzone są także w innych państwach. Kraje europejskie coraz większą uwagę zwracają na duże platformy internetowe, które pozornie są darmowe, jednak konsumenci płacą za korzystanie z nich swoimi danymi osobowymi.


Podobało Ci się? Podziel się...

Dodaj opinię

Twój email nie będzie opublikowany.

Możesz użyć HTML'a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*