Cena pozycjonowania strony, od czego zależy koszt pozycjonowania?

seo wycena

Zapewne nie raz w odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje pozycjonowanie, otrzymałeś odpowiedź – „to zależy”. I niestety, prawda jest taka, że to jedna z najlepszych odpowiedzi, ponieważ w większości przypadków koszt usług SEO jest elastyczny. My natomiast wyjaśnimy, co tak naprawdę oznacza tajemnicze „to zależy”.

Cennik pozycjonowania stron

Zaczniemy od dobrej informacji, czyli od tego, jak wyceniane są poszczególne prace SEO. Cennik pozycjonowania stron na przykładach omawia www.pozycjonowanie.blog, gdzie możesz przeczytać, że koszt audytu zaczyna się od 200 zł, a napisania artykułu od 50 zł. Po więcej informacji sięgnij do tego artykułu.

Jednocześnie dobrze pokazuje on jeden z czynników wpływających na ostateczną cenę, czyli zakres prac. Im jest ich więcej, są bardziej zaawansowane, tym cena rośnie.

Rozliczanie za efekty, abonament, model hybrydowy – metody rozliczania się z agencją SEO

Duże znaczenie ma to, w jaki sposób rozliczasz się z agencją SEO. Obecnie najpopularniejszym modelem współpracy jest abonament. Co to oznacza? Określasz miesięczny budżet, w ramach którego wykonywane są konkretne prace (często jest to ustalane zgodnie z cennikiem poszczególnych usług, dzięki czemu masz pewność, za co tak naprawdę płacisz). W modelu abonamentowym to ty decydujesz, ile wyniesie budżet na pozycjonowanie, a gdy charakter umowy na to pozwala, może być on elastyczny, zmieniać się w zależności od potrzeb oraz możliwości finansowych. Rozliczając się w ten sposób, agencja zajmuje się twoją stroną w sposób kompleksowy, może poświęcić czas na jej audyt, optymalizacje, tworzenie merytorycznych treści pod SEO.

Drugą, pozornie korzystną możliwością, jest rozliczanie za efekt. W tym modelu współpracy płacisz dopiero wtedy, gdy agencji SEO uda się osiągnąć określone pozycje na wybrane frazy. Brzmi atrakcyjnie, więc czemu model ten nazwaliśmy pozornie atrakcyjnym? Często sporym problemem jest tutaj dobór słów kluczowych oraz techniki stosowane w celu osiągnięcia efektów. Agencja może zaproponować frazy, które łatwo się pozycjonuje, ale które jednocześnie nie przyniosą ci korzyści biznesowych. A żeby efekty były szybkie, wykorzystuje się tzw. techniki Black Hat SEO, niezgodne ze standardami Google’a, co może doprowadzić do zastosowania kar wobec serwisu (skutkować będzie to wykluczeniem z wyników wyszukiwania bądź pogorszeniem pozycji).

Jest jeszcze trzecia opcja, to model hybrydowy. Wtedy płacisz za efekty oraz miesięczną obsługę. To optymalny, zarówno dla agencji, jak i klienta, sposób rozliczeń, choć w praktyce, rzadko stosowany.

Od czego zależy cena pozycjonowania?

Częściowo już znasz odpowiedź na to pytanie – od zakresu prac, formy współpracy. Jednak patrząc na to w sposób kompleksowy, trzeba jeszcze zaznaczyć, że duże znaczenie ma tutaj liczba słów kluczowych, które chcesz pozycjonować, a także ich konkurencyjność oraz branża (im bardziej są popularne, tym więcej czasu, zaangażowania trzeba poświęcić, aby wypracować efekty).

Znaczenie ma również… twoja strona internetowa. Jaka jest jej jakość? Czy znajdują się na niej wartościowe treści? Często pozycjonowanie zaczyna się od przeprowadzenia audytu, który wskazuje, co należy poprawić. W wielu przypadkach wprowadzenie poprawek stoi po stronie właściciela witryny. Jeśli tego zaniecha, serwis trudniej będzie pozycjonować, co wydłuży czas tego procesu i podniesie koszty.


Podobało Ci się? Podziel się...

2 komentarze

  1. Cena nigdy nie będzie taka sama dla każdego. Najważniejsze czynniki zostały zawarte we wpisie i należy o nich pamiętać. Mimo wszystko, cena jaką zapłacimy, jeśli działania zostaną przeprowadzone w należyty sposób – mogą być bardzo dobrą inwestycją.

  2. Zawsze możemy oprócz wynajęcia firmy zajmującej się pozycjonowaniem robić to samemu zbierając linki na forach i dobrych blogach. Możemy sami pisać artykuły i publikować je na dobrych stronach.

Dodaj opinię

Twój email nie będzie opublikowany.

Możesz użyć HTML'a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*